Email from my son
http://www.tcd.ie/Physics/Schools/what/stars/EtaCarinae.html
... and I thought "How long until the shockwave hits us?"
Well, it is 8,000 LY away, and to us it happened 150 years ago.
So, that means the actual event transpired 8,150 years ago.
The shock wave is traveling at about 1.5 million miles an hour.
8,000 LY is 47,029,002,985.468864 million miles.
8,150 years is (8,150 * 365 * 24) = 7,139,400 hours.
So, to this date the shock wave has traveled (7,139,400 * 1.5) = 1,070,910,000 million miles.
That leaves a remaining distance of about (47,029,002,985.468864 - 1,070,910,000) = 46,921,911,985.468864 million miles.
Okay, so how long until it gets here?
Well, (46,921,911,985.468864 / 1.5) suggests 312,812,744,656 hours.
In years that is (312,812,744,656 / (365 * 24)) = 3,570,921.
Phew! What a relief!
Last edited by Racerguy; Jun 17, 2006 at 04:31 PM.
Trending Topics
So, should we make dinner plans or not bother?
Ford Trucks for Ford Truck Enthusiasts
Ryan
Ryan
Ryan





the freaking website you posted don't even work.


